کانال چهارگوش صنعتی همچنان مهمترین ابزار جهت انتقال هوای تهویه شده یا هوای رفت، هوای تازه و هوای خروجی یا برگشت در سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) می باشد که به دلیل استحکام بالا، شکل پذیری و تنوع ابعاد مورد توجه و استفاده قرار می گیرد.

از کانال چهارگوش صنعتی عموما جهت انتقال هوای تهویه شده دستگاه های هواساز، داکت اسپلیت، داکت فن کویل، یونیت هیتر، کولرهای آبی، ایرواشر و … استفاده می گردد.

کاربرد کانال چهارگوش صنعتی

رایج ترین مدل کانال هوا که همان کانال چهارگوش صنعتی می باشد، مورد استفاده در انواع پروژه های صنعتی، اداری و تجاری، ساختمانی، بیمارستانی، مسکونی و سایر پروژه ها قرار می گیرد.

مزیت اصلی استفاده از کانال چهارگوش ماشینی انعطاف پذیری بالا در استفاده از ابعاد مختلف در فضاهای محدود می باشد.

ویژگی منحصر به فرد کانال چهارگوش ماشینی قابلیت انعطاف و دامنه وسیع در طراحی سایز های آن نسبت به مدل کانال اسپیرال می باشد؛ به ویژه در مواردی که دسترسی ها و محدودیت هایی در ارتفاع نصب و تداخل کانال هوا با سایر المان های تأسیساتی و معماری ساختمان وجود داشته باشد.

این خاصیت باعث می شود که مهندس تأسیسات در انتخاب طول ها و عرض های متفاوت بر اساس نقشه معماری پروژه دستش باز باشد.

این مدل کانال انتقال هوا همچنان در برخی از موارد به صورت دستی و یا سنتی توسط استادکارها و کانال سازها تولید می گردد، که عموما در این روش از استانداردهای جهانی ساخت کانال پیروی نمی شود و بعلت در کار بودن دست انسان خطاهای انسانی کار افزایش یافته و علاوه بر بالا رفتن زمان تولید و پرت ورق مورد استفاده، باعث تغییر و جابجایی هایی نیز نسبت به ابعاد اصلی کانال که در نقشه تعریف شده است می شود.

تولید انواع کانال هوای صنعتی به همراه کلیه اتصالات و اشکال

شرکت کیان فارمد آراد با دارا بودن کارشناسان فنی و ماهر خود و بر اساس استانداردهای آزمایشگاهی روز دنیا و با بهره گیری از نرم افزارهای پیشرفته و یک خط تولید مدرن اقدام به تولید انواع  کانال چهارگوش پیش ساخته به همراه کلیه اتصالات و اشکال آن نموده است.

این شرکت قابلیت تولید انواع  کانال هوای پیش ساخته در تمامی سایز ها و ضخامت های مورد استفاده در استاندارد تولید و مبحث 14 مقررات ملی ساختمان ایران که از ضخامت 0.6 میلیمتر تا 1.25میلیمتر می باشد را دارا است.

لازم به ذکر است که بر اساس استاندارد، تا سایز "30 کانال از ورق با ضخامت 0.6 میلیمتر، از سایز "31 تا "60 کانال از ورق با ضخامت 0.7 میلیمتر، از سایز "61 تا "90 کانال از ورق با ضخامت 1 میلیمتر و در سایزهای بالاتر کانال از ورق با ضخامت 1.25 میلیمتر استفاده می گردد.

ویژگی های کانال چهارگوش ماشینی

یکی از مهمترین ویژگی های کانال چهارگوش صنعتی شرکت کیان فارمد آراد بهره گیری از فلنج سرخود TDF است؛ بدین معنا که برای اتصال دو قطعه کانال مستطیلی به یکدیگر نیاز به فلنج یا نبشی آهنی جدا (یا فلنج TDC) نیست و دستگاه های تمام اتومات این شرکت قادر به خم نمودن دو سر انتهای کانال و ایجاد فلنج یکپارچه از خود کانال می باشد.

بهره گیری از فلنج سرخود TDF

این مدل فلنج علاوه بر اینکه نیاز به نبشی جداگانه را از بین می برد، خود باعث هوابندی کامل کانال انتقال هوا و کاهش وزن آن می گردد و در نتیجه هزینه های تولید و بهره برداری از داکت را کاهش چشمگیری می دهد.

ساختمان کانال چهارگوش صنعتی از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

1- اتصالات عرضی (Transverse Joints) که این اتصال در کانال شرکت کیان فارمد آراد به صورت فلنج TDF می باشد.

2- درزهای طولی (Longitudinal Seams) که این درز در در کانال شرکت کیان فارمد آراد و بر اساس استاندارد درز پیتس برگ (Pittsburgh) نامیده می شود.

3- تقویت کننده ها (Rainforcement) که جهت بالا بردن مقاومت و استحکام ورق با ایجاد برجستگی و رخ های خطی و با فواصل استاندارد ("12) از یکدیگر بر روی کانال، این تقویت را ایجاد می کنند. در واقع جایگزین مناسبی برای رخ های ضربدری در روش تولید سنتی کانال می باشند.

اتصالات و محصولات جانبی: یکی از اجزای مهم خطوط انتقال هوا اتصالات است که از مهم ترین محصولات تولیدی کارخانه شرکت کیان فارمد آراد می باشد. این محصولات مطابق با استاندارد های فنی روز دنیا طراحی و با کمک تکنولوژی نوین برش پلاسما ساخته می شوند.

این امر باعث افزایش کیفیت اتصالات و دقت ابعادی آن ها نسبت به نمونه های مشابه است. عمده این اتصالات شامل اشکال S شکل، زانویی ها (90درجه، 45درجه و 30درجه)، شلواره ها (90درجه و 45درجه)، سه راهی ها، زانویی ها، چهارراه ها، تبدیل های مخروطی شکل (Conic) و پلنیوم باکس ها و دمپرها می باشند.

نحوه اتصال: قطعات کانال چهارگوش ماشینی به وسیله پیچ و مهره و گسکت نسوز یا نخ نسوز به عنوان هوابند به یکدیگر متصل می گردند. در مواردی که سایز کانال چهارگوش پیش ساخته بالا است و فواصل دو کنج کانال از هم زیاد می باشد از گیره یا کلمپ استفاده می گردد. فواصل کلمپ ها از بر اساس استاندارد Smacna می بایست حداکثر "6 بعد از کرنر یا گوشه فلزی و به فاصله "6 از یکدیگر باشند. گوشه یا کرنر فلزی نیز با دستگاه های اتومات این شرکت تولید و با روش پرس به گوشه فلنج متصل می گردند. اتصال دو قطعه از کانال به وسیله این گوشه ها و با پیچ و مهره انجام می گیرد.

مزایای استفاده از کانال چهارگوش صنعتی

 • به علت استفاده از فلنج TDF هوابند کانال هوای پیش ساخته به صورت تقریبا کامل انجام می گیرد. برخلاف کانال هایی که به صورت دستی و سنتی ساخته می شوند و پرت هوا در آن وجود دارد.
 • سرعت ساخت کانال هوای پیش ساخته بسیار بیشتر از کانال های دست ساز می باشد.
 • هزینه تمام شده کانال چهارگوش پیش ساخته پایین تر نسبت به کانال سنتی می باشد.
 • وزن کانال هوای صنعتی در مقایسه با کانال دستی کمتر می باشد.
 • در تولید کانال چهارگوش پیش ساخته  از آخرین تکنولوژی های روز دنیا  با بهره گیری از مدرن ترین خط تولید کانال هوای ماشینی استفاده می شود.
 • در کانال هوای پیش ساخته فلنج آهنی حذف و بجای آن ا از فلنج یکپارچه TDF استفاده می شود.
 • در روش تولید کانال چهارگوش ماشینی، پرت ورق بسیار کمتر از روش سنتی می باشد.
 • در تولید کانال چهارگوش پیش ساخته  رخ های عرضی به منظور افزایش استحکام و تقویت ورق استفاده می گردد.
 • کانال هوای پیش ساخته قابلیت تولید از ضخامت mm0.5 تا mm1.25 را دارا می باشد.
 • تمامی مراحل ساخت کانال انتقال هوای ماشینی اعم از برش ورق، ایجاد خم، سرهم کردن اتصالات کانال و ایجاد الگوهای اتصال، با دستگاه و به صورت تمام اتومات انجام می گیرد.
 • ایجاد نمایی زیبا در کانال هوای پیش ساخته در مقایسه با روش سنتی آن.
 • حذف رنگ و ضدزنگ با بکار رفتن فلنج TDF در کانال صنعتی.
 • به دلیل وجود گوشه های فلزی استاندارد، کنج های کانال هوای ماشینی کاملا گونیا و قائمه می باشد.
 • برش تمامی اشکال کانال پیش ساخته توسط دستگاه CNC Plasma با دقت بالا و پرت حداقل ورق انجام می گیرد.

کانال‌های چهارگوش TDF FLANGE

کانال های چهارگوش ماشینی، هم‌چنان مهم‌ترین محصول انتقال هوا در سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع هستند و به دلیلی استحکام بیشتر، شکل‌پذیری و تنوع ابعاد، مورد توجه قرار دارند. این کانال‌ها، در بیشتر موارد همچنان به صورت سنتی و دستی تولید می‌شوند که از استاندارد پایینی برخوردار است اما در شرکت کیان فارمد آراد بر اساس استانداردهای فنی و آزمایشگاهی روز دنیا و توسط نرم‌افزارهای پیشرفته و یک خط تولید مدرن طراحی و ساخته می‌شوند.
مزایای کانال چهارگوش TDF FLANGE در نگاه کلی:

سرعت تولید بسیار بالاتر این روش نسبت به روش سنتی و دست ساز

استحکام بالا تر به دلیل وجود رخ های عرضی کانال.

حذف نبشی آهنی جهت استفاده در فلنج ها

هوابندی کامل در نتیجه حذف نبشی آهنی و استفاده از فلنچ TDF

سبک تر شدن کانال در نتیجه حذف نبشی آهنی و استفاده از فلنج TDF

سایز و ابعاد دقیق کانال هوای ماشینی طبق نقشه (حداکثر تلرانس 5 میلیمتر)

قائمه بودن دقیق کانال هوای پیش ساخته به دلیل استفاده از گوشه های فلزی CORNER استاندارد

نصب بسیار سریع و آسان به دلیل استفاده از فلنج های TDF با استفاده از پیچ و مهره و کلیپس در صورت نیاز

TOP