کانال گرد فن کویل با اسپیرال

کانال گرد فن کویل با اسپیرال کارایی بهتری دارد و تهیه و استفاده از آن توصیه می شود. اما در ابتدا بدانیم فن کویل چیست و کانال اسپیرال چه نقشی می تواند داشته باشد.

فن کویل چیست؟

دستگاه فن کویل همان طور که از نامش مشخص است از یک فن و کویل یا مبدل حرارتی تشکیل شده است. این دستگاه به عنوان بخش مهمی از سیستم انتقال حرارت (ایجاد بار سرمایشی و ایجاد بار گرمایشی) در محیط هایی که نیاز به ایجاد تهویه مطبوع دارند از قبیل بیمارستان ها، منازل مسکونی، مجتمع های اداری، تجاری و صنعتی، مساجد و  سالن های سینما ایفای نقش می نماید.

اجزای اصلی تشکیل دهنده فن کویل چه چیزهایی هستند؟

  • کویل های سرمایشی و گرمایشی
  • کانال انتقال هوا ( کانال گرد، اسپیرال و مستطیل شکل)
  • فن
  • فیلترهوا
  • شیرفلکه
  • شیرهواگیری

طرز کار فن کویل چگونه است؟

این دستگاه دارای قابلیت های مختلفی می باشد؛ یکی از این کاربردها تهویه هوای موجود در اتاق می باشد. به این صورت که با مکش هوای پیرامون به دستگاه و با وجود سنسورهای موجود در آن به شیر کنترلی دستور باز و بسته شدن میزان دبی آب ورودی به کویل را صادر میکند تا دمای هوا را به درجه مطلوب خود برساند. آب ورودی به دستگاه یا آب سرد شده توسط چیلر می باشد و یا آبی که توسط بویلر گرم شده است. این آب توسط پمپ هایی از طریق رایزرها به لوله هایی با قطر کوچکتر فرستاده می شوند تا به فن کویل ها (FCU) هدایت شوند.

اساسا این دستگاه جعبه ای با فن داخلی است که هوای داخل فضا را می کشد و آن از روی کویل گرم یا سرد عبور می دهد تا دمای هوا را تغییر دهد و سپس این هوا را به داخل فضا پخش می کند.

در شرایطی که نیاز به سرمایش محیط داریم، آب سرد تولیدی چیلر به داخل کویل ها که شامل مبدل های هوایی می باشند وارد شده و از طریق انتقال حرارت، هوای پیرامون را که وارد دستگاه شده خنک کرده و این هوا توسط فن های خروجی در فضا پخش و یا از طریق کانال انتقال هوا که شامل کانال گالوانیزه اسپیرال و یا هر مدل کانال هوایی که قبلا شرح داده شده است از محلی به محل دیگر جابجا و در محیط مورد نظر توزیع می گردد. آب سردی که وارد دستگاه شده بود حالا گرم می شود و درجه حرارت آن حدود 5 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. این آب گرم توسط لوله های رایزر برگشت به سمت اواپراتور چیلر برگردانده می شود. این آب مجددا خنک می شود و در سیکل بسته خود دوباره به سمت مبدل های حرارتی دستگاه فن کویل از طریق رایزر رفت حرکت کرده و جهت جمع آوری بار حرارتی بیشتر آماده می گردد.

در شرایطی که نیاز به گرمایش محیط داریم نیز آب گرم تولیدی بولر یا دیگ به داخل این مبدل های حرارتی وارد شده و از طریق عملیات انتقال حرارت، هوای پیرامون خود را که وارد دستگاه شده گرم می نماید و هوای گرم تولیدی توسط فن های دستگاه در فضای اتاق توزیع و یا از طریق کانال هوای اسپیرال به محیط دیگری جابجا و در آنجا توزیع می گردد.

آب گرم تولیدی بویلر حالا دمای خود را از دست داده و سرد می شود. این آب توسط پمپ و رایزر برگشت مجددا به موتورخانه وارد شده و با افزایش دمای خود، مجددا به شبکه وارد و توسط رایزر رفت به کویل رسیده و با افزایش دمای هوای پیرامون مبدل، باعث افزایش دمای هوای محیط می شود.

انواع فن کویل ها

فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل های کاستی، یک طرفه یا چهار طرفه، سقفی توکار، کانالی و زمینی هستند که بر اساس نوع کاربری طراحان انتخاب می شود.

فن کویل کانالی

کویل های حرارتی و برودتی به دو دسته اصلی فن کویل و یا داکت فن کویل تقسیم بندی می شوند که تفاوت اصلی این دو در وجود و یا عدم وجود داکت جهت انتقال هوا می باشد. اگردستگاه هواساز یا فن کویل در فضایی که نیاز به تهویه مطبوع دارد قرارداده شود با همان فن های موجود در دستگاه هوای پیرامون خود را تهویه می نماید ولی اگر چنانچه این دستگاه در محیط دیگری از فضایی که نیاز به تهویه دارد باشد و یا نیاز باشد که از آن انشعاب گرفته شود تا بتواند فضاهای دیگر را تهویه نماید، در این صورت حتما نیاز به استفاده از مجرا یا کانال انتقال حرارت می باشد که با توجه به ویژگی های کانال هوای گرد که در مقالات قبلی توضیح داده شده است پیشنهاد می گردد از این مدل کانال ویا بهتر از آن کانال اسپیرال استفاده گردد و اگر چنانچه محدودیت فضا برای استفاده از اسپیرال وجود داشته باشد در این صورت به ناچار باید از کانال هوای چهارگوش استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *