کانال های اسپیرال گرد

عایق بندی کانال های هوا ی اسپیرال گالوانیزه، کانال های چهارگوش گالوانیزه و اتصالات اسپیرال همانطور که برای انتخاب سایز، ضخامت و حتی مدل کانال هوای چهارگوش باشد، گرد باشد و یا کانال اسپیرال باشد نیاز به طراحی و محاسبات دقیق است، به همان میزان انتخاب نوع و ضخامت عایق مورد استفاده کانال نیز نیازمند طراحی و محاسبات کارشناسی است.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، کانال تهویه هوا وظیفه انتقال هوای تهویه شده به محیط و یا انتقال هوای اگزاست را بر عهده دارد؛ اگر هوای مورد انتقال دارای بار حرارتی و برودتی باشد جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در مصرف انرژی، نیاز به عایق کاری کانال تهویه هوا وجود.

اگرچه کانال هوای اگزاست و کانال هوایی که بار سرمایش و گرمایش در آن وجود ندارد نیاز به عایق کاری نیز نیست و در اکثر این مدل کانال های هوا به منظور زیبایی ظاهر از کانال اسپیرال اکسپوز و یا کانال چهارگوش اکسپوز استفاده می شود.

در گذشته بیشتر از عایق های پشم شیشه و پشم سنگ به منظور عایقبندی کانال کولر و کانال هواساز و کانال تهویه مطبوع استفاده می شده است.

استفاده از این مدل عایق اگر چه تا حدود زیادی باعث ذخیره انرژی و جلوگیری از هدر رقت آن می شده اما بنا به دلایل زیر امروزه منسوخ شده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب عایق بندی کانال هوا با پشم شیشه

عایق پشم شیشه را فقط به عنوان عایق حرارتی می توان استفاده کرد و کارآیی زیادی در سیستم های برودتی ندارد.

طول عمر مفید این عایق کوتاه است.

امکان ریزش و از بین رفتن عایق در زمان های بلند وجود دارد.

ضریب انتقال حرارت نسبتا بالایی دارد.

استفاده از پشم شیشه با توجه به وجود آزبست در آن کاملا سرطان زا و خطرناک است.

باعث ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی می گردد.

بنا بر دلایلی که عنوان شد در سال های اخیر محققان به دنبال جایگزینی مناسب برای پشم شیشه بوده اند که علاوه بر اینکه معایب آنرا برطرف کرده باشد، بتوان در سیستم های برودتی و دماهای خیلی پایین نیز از آن استفاده کرد.

بنابر این عایق الاستومری که از مشتقات نفتی بدست می آید جایگزین پشم شیشه شده است و با توجه به مزایای منحصر به فرد آن در تمامی سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مزایای این عایق به شرح زیر می باشند.

مزایای عایق الاستومری جهت عایق بندی کانال های هوا

ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارد و باعث سیو انرژی می گردد.

هم به عنوان عایق حرارت و هم بعنوان عایق برودت در سیستم های کانال هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

طول عمر مفید بالاتری دارد.

بدون ایجاد حساسیت و خطرات تنفسی می باشد.

امکان درزبندی کامل کانال تهویه هوا را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *